Jaunumi
Attēlā cilvēks ar suni

2024. gada 10. aprīlī tiesneši un tiesu darbinieki piedalījās konferencē “Universālais dizains cilvēktiesību ievērošanā”, kurā aktualizēts jautājums par tiesas pieejamību cilvēkiem ar dažādiem funkcionāliem traucējumiem. Kā ikvienam, arī viņiem ir jābūt vienlīdzīgai pieejai savu tiesību aizstāvēšanai tiesā.

Lai vairāk izprastu šo cilvēku vajadzības, noderīgi bija dzirdētie pieredzes stāsti. Biedrības “Redzi mani” vadītāja Līga Ķikute dalījās iespaidos, kā sabiedrībā jūtas vājredzīgi un neredzīgi cilvēki. Tādu Latvijā ir 12 000. Viņiem ir daudz izaicinājumu – informācijas ieguves iespējas, pārvietošanās problēmas un citi. Piemēram, apkalpojošā sfērā nācies saskarties ar situāciju, ka sieviete netiek ielaista ar suni, kas ir viņas pavadonis.

Līdzīgi bijis arī Raimondam Smagaram, kurš pārvietojas ratiņkrēslā, un savulaik netika ielaists kafejnīcā. Vērsās tiesā un uzvarēja. Tādēļ viņš savā uzrunā iedrošināja, ka nevajag baidīties aizstāvēt savas tiesības tiesā, savukārt tiesnešus aicināja mazināt sarežģīto juridisko valodu, jo daudziem cilvēkiem tā ir grūti uztverama. “Galvenais – darām kopā un būs labs rezultāts.”

Četru bērnu māmiņa Jolanta Borjagina, kurai dēls ir invalīds, klātesošos uzrunāja ar vārdiem: “Es jūs izaicinu domāt citādi! Cilvēki ar invaliditāti nav standarta cilvēki, taču viņiem arī vajadzīga cieņpilna attieksme.”

Pasākumā tika prezentēta rokasgrāmata “Tiesu standarts”, kas būs noderīga tiesnešiem un tiesu darbiniekiem, ja procesā piedalās cilvēki arī īpašām vajadzībām. Kā sadarboties un palīdzēt cilvēkiem ar dzirdes, redzes, kustību traucējumiem, ieteiktas rekomendācijas, kā uztvert suni pavadoni, kurš pavada vājredzīgu vai neredzīgu cilvēku, kā rīkoties situācijās, ja tiesas sēdes laikā cilvēks ar garīga rakstura traucējumiem sāk staigāt pa tiesas zāli, kā arī daudzi citi vērtīgi ieteikumi.

Tieslietu ministrijas Valsts sekretārs Mihails Papsujevičs uzsvēra, ka tiesiskumam ir jābūt pieejamam ikvienam cilvēkam, neatkarīgi no tautības, rases, no tā, vai cilvēks redz, dzird, staigā: “Šī konference ir nozīmīga un nepieciešama, lai tiesneši un tiesu darbinieki būtu zinoši par cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem. Atbalstīsim šos cilvēkus, strādāsim visos virzienos, tostarp e-vides pilnveidē, mākslīgā intelekta izmantošanā, kas var palīdzēt tiesas procesā.”

Konferenci Nacionālajā bibliotēkā organizēja Invalīdu un viņu draugu apvienība “Apeirons” sadarbībā ar Latvijas Tiesnešu mācību centru un Eiropas Pieejamības resursu centru “AccessibleEU”.