2024. gada 17.–19. septembrī Tiesu administrācijas pārstāvji Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programmas projekta (projekta nr. PA-GRO-1803) ietvaros apmeklēja Stokholmas rajona tiesu un Zviedrijas Nacionālo tiesu administrāciju. Vizītes laikā tika apspriesti būtiski jautājumi par informācijas tehnoloģiju un personālvadības sistēmu ieviešanu un pielietošanu tiesu darbā, tehnoloģiju integrāciju, kā arī cilvēkresursu vadības stratēģiju tiesās. Delegācijai bija arī iespēja piedalīties krimināllietas izskatīšanas tiesas sēdē.
Zviedrijas Nacionālās tiesu administrācijas pārstāvji dalījās pieredzē par apmācību procesa organizēšanu tiesu darbiniekiem, kā arī apsprieda tiesnešu un tiesu darbinieku atlases un darba organizācijas jautājumus. Īpaša uzmanība tika pievērsta atšķirībām personālvadības pieejā starp Zviedriju un Latviju. Tika atzīmēts, ka Zviedrijā tiesnešiem, atšķirībā no Latvijas, tiek noteikta individuāla mēnešalga, kas tiek aprēķināta pēc četriem kritērijiem: prasmes, darba rezultāti, atbildība un pienākumi.
Apspriežot informācijas tehnoloģiju nozīmi tiesu darbībā, Zviedrijas Nacionālās tiesu administrācijas pārstāvji pozitīvi novērtēja Latvijas e-lietas portālu un tā sniegtās iespējas.
Interesants fakts, kas tika akcentēts vizītes laikā, ir tas, ka 2023. gadā tiesu sistēma Zviedrijā starp tiesību zinātņu studentiem tika atzīta par labāko darba devēju. Lai kļūtu par tiesas klerku (law clerk), kas Zviedrijā pielīdzināms tiesneša palīgam, kandidātiem ir jāpabeidz augstskola ar bakalaura grādu tiesību zinātnēs. Pēc sekmju izvērtējuma, ko veic Zviedrijas Nacionālā tiesu administrācija, kandidāti uzsāk ilgstošu stažēšanās procesu – vismaz 18 mēnešus tiesā un vēl apmēram divus gadus citās ar tiesību zinātni saistītās institūcijās.
Vizīte Zviedrijā bija vērtīga pieredzes apmaiņa, sniedzot Latvijas tiesu administrācijas pārstāvjiem iespēju paplašināt zināšanas un diskutēt par tiesu sistēmu attīstības perspektīvām.